loading

Aktualno

Peta konferencija žena s invaliditetom upozorila na sve veću pojavnost nasilja
30.04.2024.

Peta konferencija žena s invaliditetom upozorila na sve veću pojavnost nasilja

Peta konferencija žena s invaliditetom još jednom ukazala da su žene s invaliditetom za razliku od onih bez invaliditeta izložene daleko većem nasilju.

Konferencija je održana u hotelu Diplomat o temema: Izazovi obiteljskog nasilja u RH i Treći manifest o pravima žena i djevojaka s invaliditetom u EU. Organizator je bila SOIH– Mreža žena s invaliditetom u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Grada Zagreba.

Na Konferenciji je sudjelovalo preko pedeset sudionika uživo i putem Zoom platforme dvadeset šest sudionika. Skup je otvorila i sudionike pozdravila Gordana Jurčević, predsjednica SOIH – Mreže žena s invaliditetom, a poseban pozdrav uputila im je Ljubica Lukačić, zastupnica u Hrvatskom saboru koja je naglasila važnost Konferencije i rada pokreta osoba s invaliditetom u Hrvatskoj, ističući promjene koje je pokret osoba s invaliditetom postigao uz podršku Vlade RH.

Predsjednica SOIH-a, Marica Mirić kroz izlaganje je izrazila zabrinutost zbog povećanja femicida unatoč pozitivnim promjenama propisa vezanih uz nasilje. Također se osvrnula na prisutnost ekonomskog nasilja nad osobama s invaliditetom te naglasila potrebu uklanjanja prepreka, a posebice pristupačnosti skloništa za žene s invaliditetom žrtve nasilja.

Na temu seksualnog nasilja nad ženama s invaliditetom, Svea Kučinić s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta upozorila je na stavove institucija o ženama s intelektualnim teškoćama prilikom prijava seksualnog nasilja te naglasila važnost prava svih žena koje su preživjele seksualno nasilje. Podaci su alarmantni jer 1 od 5 žena tijekom života preživi pokušaj silovanja i /ili silovanje, a 2 od 5 (39%) žena žrtava nasilja imale su neki oblik invaliditeta u vrijeme silovanja.

Štefica Roginić voditeljica SOIH SOS telefona za žrtve nasilja, prikazala je podatke o radu za 2023.godinu koji pokazuju da je i dalje prisutno najviše psihičko nasilje, te da vrlo često žene s invaliditetom ne žele prijaviti nasilje. U zadnjih nekoliko godina žene s invaliditetom pritužuju se na institucionalno nasilje, a izražavaju zadovoljstvo što im suvremene tehnologije pružaju potporu za prijavu istog.

                                                   

Nakon toga Marica Mirić predstavila je politike Europskog foruma osoba s invaliditetom i članica prema ženama s invaliditetom koje snažno usmjeravaju na uspostavljanje i unaprijeđenje prava žena i djevojaka s invaliditetom kao i primjenu Istanbulske konvencije od strane svih država članica EU.

Mia Kevo iz SOIH-a prikazala je područje osnaživanja žena s invaliditetom iz Trećeg manifesta o pravima žena i djevojaka s invaliditetom u EU. Istaknula je da je još uvijek prisutna sustavna i višestruka marginalizacija žena i djevojaka s invaliditetom. Naglašava važnost jednakosti pred zakonom, jednakih prava u obrazovanju, pristupu zdravstenim uslugama, pristupu informacijama, kao i podizanja svijesti kako društva, tako i žena i djevojaka s invaliditetom o njihovim pravima. Istaknula je značaj vođenja kvalitativne statistike na području EU kako bi se procijenio učinak politika i programa EU.

Prikazujući temu liderstva žena s invaliditetom, Mirjana Janžek iz Društva distrofičara Krapina govorila je o osiguravanju jednakih prava i prilika za liderstvo žena s invaliditetom u političkom, poslovnom i društvenom kontekstu, čemu prvenstveno doprinosi jednak pristup informacijama, resursima i obrazovanju o liderstvu. Sudionici konferencije imali su priliku čuti i njezino osobno iskustvo liderice, pri čemu je istaknula upravo važnost promicanja pozitivnih primjera žena s invaliditetom kao primjer inspiracije i podrške drugima.

Govoreći o budućnosti, Mira Katalenić iz Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet naglašavajući da je prijeko potrebno kontinuirano govoriti o nasilju i da je Treći manifest značajan dokument jer potiče da se u organizacijama osoba s invaliditetom stvore i poboljšaju uvjeti koji će osnažiti žene da djeluju na rješavanju svih ključnih pitanja.

U zaključnim razmatranjima predsjednica SOIH-a sažela je sve važne odrednice Trećeg manifesta o pravima žena i djevojaka u EU u kontekstu jednog sveobuhvatnog i opširnog dokumenta koji ukazuje na veliki broj promjena koje kao društvo moramo kreirati. Posebice je istaknula važnost civilnog sektora i udruga u prijavljivanju nasilja, pružanju podrške, kao i ohrabrivanje i osnaživanje žena i djevojaka s invaliditetom na prepoznavanje i prijavu nasilja. Potaknula je sudionike da uzmu letak SOS telefona i podijele ženama s invaliditetom radi prijave nasilja na broj 0800 300 200.

 

 

Ured za udruge
EU
ESIF
ULJP
NZRCD
Izradu internetske stranice sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj internetske stranice isključiva je odgovornost Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH.
Za više o EU fondovima: www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr

Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija